#
#
#
#

Popularita grappy stále stoupá

Grappa_2514_30Snad žádná jiná lihovina neudělala za posledních 20 let takovou kariéru jako grappa. Přestože si dnes nikdo neumí přestavit žádnou luxusní restauraci bez tohoto italského destilátu, ještě v polovině 20. století měla pověst obyčejné venkovské kořalky. Největší zásluhu na této změně mají nové destilační postupy a příklon k výrobě tzv. „monovitigno“ grappy, která je vyráběna z jednoho druhu vína.
Grappa se vyrábí ze zbytků, které vznikají při výrobě vína. Lisováním vinných hroznů se získá kaše ze slupek, stonků a lodyh, které se říká matolina. Během kvašení se z matoliny uvolní tříslovina tanin a barvicí látky, čímž získává na intenzitě chuť i barva výsledného produktu.
Většina druhů grappy jde přímo po destilaci do prodeje jako mladé čiré kořalky. Někteří výrobci však tuto grappu plní do dřevěných sudů, aby tříslovinami obohatili její chuť. Destilát pak zůstává minimálně půl roku v sudu a postupně získává zlatohnědou barvu.
Italové si nejčastěji dopřávají grappu jako digestiv po masitém jídle. Ale najdou se i tací, kteří si ji přidávají do ranní kávy. Podává se při pokojové teplotě nebo jen mírně chlazená v malých baňatých sklenicích na nožce se zúženým hrdlem.